הטיפול בשרירי החזה

כתבה של איגוד מקצועות העיסוי בישראל
צילום של שרירי חזה גבריים וזרוע

הטיפול בשרירי החזה
מתי קיים הצורך וכיצד מתנהל הטיפול

שרירי החזה הינם קבוצה של שרירים המחברים בין עצם הבריח לעצם הזרוע ולעצם החזה (sternum ובלשון העם: מפתח הלב). השרירים העמוקים יותר מחוברים גם לצלעות. קבוצה זו של שרירים נמצאת מתחת לרקמת השד. קבוצת שרירים זו חשובה ומשמעותית בקביעת היציבה ומשפיעה בעיקר על חגורת הכתפיים ובית החזה. הסיבות לטיפול בשרירים אלו הינן רבות ומגוונות. כאשר שרירים אלה נמצאים במצב פיזיולוגי לקוי (מכווצים מדי או רפויים מדי), הם יכולים לגרום לכאבים בחגורת הכתפיים, לכאבי צוואר ובעקבותיהם גם לכאבי ראש. שרירים אלו, כאשר הם מכווצים, יגרמו למפרק הכתף לסיבוב ונטייה קדימה ובכך ישפיעו על היציבה כולה. פעילות ספורטיבית יכולה גם היא לגרום לשרירים אלו להתכווץ. כאשר גם השרירים העמוקים מכווצים, לאורך זמן, ייווצר קושי בעמידה זקופה ונכונה.

מתי ישקול המטפל לטפל בשרירים אלו

כאשר המטופל מתלונן על כאבים בחגורת הכתפיים. כאשר הטיפול מתמקד בשיפור היציבה. למעשה בכל מצב בו מופיע כאב או חוסר נוחות הקשורים לגב העליון, לצוואר, לאזור החזה ובמצבים שלאחר טראומה, כגון, צליפת שוט.

כיצד יתבצע הטיפול

שרירי החזה נמצאים באחד מהאזורים האינטימיים בגוף האדם, מתחת לרקמת השד. הטיפול באזור זה מתבצע מסביב לרקמת השד. בשל מיקומם האנטומי, יש חשיבות רבה לשיתוף הפעולה שלך. קיים קושי אובייקטיבי לטפל באזור זה. יתכן שתתבקש לאחוז עם ידך הנגדית את הכיסוי. מנח גופך יהיה בעיקר בשכיבה על הגב או על הצד, בהתאם לשיקולו של המטפל. הטיפול יתמקד באזור הקדמי של בית השחי, מתחת לעצם הבריח ובסמוך לעצם החזה. טיפול זה עדיף לבצע כאשר המטופל ללא בגד עליון כלל. לנשים: קיימת צורת כיסוי המאפשרת למטפל לטפל בשרירים אלו ללא חשיפת השדיים. אולם, במידה והינך חשה שלא בנוח, ניתן להישאר עם חזייה.

אם בכל זאת לא נוח לך

אם הינך חש חוסר נוחות ואינך מסוגל לשכב על מיטת הטיפולים בנינוחות כאשר אזור זה מטופל, גם אם נתת את הסכמתך מראש, עדיף לוותר על הטיפול באזור זה. עליך לעדכן את המטפל שלך. המטפל ימליץ לך על מספר תרגילים אותם תוכל לבצע באופן עצמאי. אלו אינם תחליף לעיסוי אך יוכלו להקל עליך במידה מסויימת.

שיתוף כתבה:
אודות הכותב/ת
Picture of איגוד מקצועות העיסוי בישראל

איגוד מקצועות העיסוי בישראל

כתבות נוספות באתר

חיפוש באתר

השאירו פרטים על מנת להצטרף ולהתנדב באיגוד

צריך לחדש ביטוח מקצועי? ירון נאמן.... המלצת הביטוח של האיגוד.... פרטים בהטבות ביטוח לחברי האיגוד
דילוג לתוכן