הטיפול בשרירי העכוז

כתבה של איגוד מקצועות העיסוי בישראל
אישה שוכבת על מיטת עיסוי ומטפל נותן לה טיפול

הטיפול בשרירי העכוז
מתי קיים הצורך וכיצד מתנהל הטיפול

שרירי העכוז הינם קבוצה של שרירים המחברים בין האגן (עצם העצה) לעצם הירך. קבוצה זו של שרירים הינה חשובה ומשמעותית בקביעת היציבה הכללית של עמוד השדרה. הם משפיעים ומושפעים ממנח חוליות הגב התחתון, הקשת המותנית וממנח עצם הירך. הסיבות לטיפול בשרירים אלו הינן רבות ומגוונות. כאשר שרירים אלו נמצאים במצב פיזיולוגי לקוי (מכווצים מדי או רפויים מדי), הם יכולים לגרום לכאבי גב תחתון, לכאב המוקרן לאורך הרגל וליציבה לקויה. עמידה או ישיבה ממושכות יכולות לגרום לשרירים אלו לשינויים המחייבים התייחסות וטיפול על מנת לפתור כאבים במקומות שונים. פעילות ספורטיבית יכולה גם היא להשפיע. כאשר השרירים העמוקים מתכווצים, לאורך זמן, הכאב יכול להקרין לרגל, ליצור דלקת לעצב האישיאס (עצב ראשי היורד מהגב התחתון ועד לכף הרגל) ואף לייצר סימפטומים המזכירים פריצת דיסק.

מתי ישקול המטפל לטפל בשרירים אלו

כאשר המטופל מתלונן על כאבי גב תחתון, כאשר הטיפול מתמקד בשיפור היציבה ולמעשה בכל מצב בו מופיע כאב או חוסר נוחות באזור שרירי העכוז והאגן.

כיצד יתבצע הטיפול

שרירי העכוז נמצאים באחד מהאזורים האינטימיים בגוף האדם, ניתן לטפל בשרירים אלו כאשר הם חשופים או מעל כיסוי (קצת פחות אפקטיבי). בכל מקרה, במהלך הטיפול אין חשיפה מלאה של הישבן. האזור המטופל בלבד הוא זה שנחשף. מנח גופך יהיה בעיקר בשכיבה על הבטן או בשכיבה על הצד, בהתאם לשיקולו של המטפל. הטיפול יתמקד באזור החיצוני של העכוז. לטיפול מסוג זה מומלץ להגיע עם תחתון נוח שניתן להסיטו ולחשוף את החלק החיצוני צדדי של העכוז.

אם בכל זאת לא נוח לך

הטיפול בשרירי העכוז חשוב ויעיל במקרים רבים ובכל זאת, אם הינך חש חוסר נוחות ואינך מסוגל לשכב על מיטת הטיפולים בנינוחות כאשר אזור זה מטופל, גם אם נתת את הסכמתך מראש, עדיף לוותר על הטיפול באזור זה. עליך לעדכן את המטפל שלך. המטפל ימליץ לך על מספר תרגילים אותם תוכל לבצע באופן עצמאי. אלו אינם תחליף לעיסוי אך יוכלו להקל עליך במידה מסויימת.

שיתוף כתבה:
אודות הכותב/ת
Picture of איגוד מקצועות העיסוי בישראל

איגוד מקצועות העיסוי בישראל

כתבות נוספות באתר

חיפוש באתר

השאירו פרטים על מנת להצטרף ולהתנדב באיגוד

צריך לחדש ביטוח מקצועי? ירון נאמן.... המלצת הביטוח של האיגוד.... פרטים בהטבות ביטוח לחברי האיגוד
דילוג לתוכן