הסודות שמאחורי הגב התחתון

כתבה של איגוד מקצועות העיסוי בישראל
אישה יושבת על המיטה ומחזיקה את הגב התחתון

הגב הוא למעשה הגיבוי לרצון המוח .המוח חושב והגב הוא המבצע.

המוח אוסף נתונים מבחוץ ומתוך הגוף מעבד אותם ומקבל החלטות לפעולה. ההחלטות הם רבות והמוח משתמש בכל הקיים באדם כדי לפעול למטרותיו .

בין ההחלטות המושתתות על מסקנות קצרות טווח או ארכות טווח  הן יציבת הגוף ומתח שרירים.

לאורך הגב ישנם שישה מרכזי אנרגיה הנקראים צ”קרות. הם ממוקמים בתוך עמוד השדרה כמקלעות עצבים. כל מקלעת כזו אחראית על פלח גוף אברים ושרירים ספציפיים.

המקלעת היושבת באזור העצה באזור גב תחתון אחראית על אזור שרירי העכוז, אברים מפני פסולת, כלי דם לאזור הרגליים, הזרמת נוזלי הלימפה מכפות הרגליים למעלה ויציבת הגוף בעמידה על כפות הרגליים.

מקלעת עצבים זו מהווה חלק ממערכת העצבים האוטונומית והיא פועלת במצבי רגיעה.

כשאנחנו מאוימים תפקוד אברים אלה בירידה והאנרגיה מופנית למקלעת השמש . תפקידה של מקלעת השמש   לדרוך את הגוף למול מצבי דחק .

לפי תורת הצקרות תפקיד מרכז האנרגיה התחתון הוא שמירה על יצר הקיום . שמירה על צרכי הגוף הפיסי לטווח ארוך. האנרגיה מושקעת בבניית הגוף ופינו פסולת.

הגוף נחלק לשני חצאים עליון ותחתון

חצי הגוף התחתון מתפקד ככלי מקבל אנרגיה לבניית הגוף וניקיונו ואילו החצי העליון מתפקד כמוציא אנרגיה  לפעילויות שמחוץ לגוף כמו דיבור עבודה פיסית התנהלות בין אנשים ועוד.

כאבי גב תחתון מעדים על תקופה ממושכת של מלחמה החוצה על חשבון בניית הגוף פנימה.

אם נראה כיצד בנוי יום טיפוסי בחיינו נבין שרוב הזמן אנו בעצם דרוכים ואפילו נלחמים למען המקום שלנו . בין אם זה על הכביש או מקום העבודה לימודים או משפחה.

סביר להניח שאם רוב אוכלוסיית מדינת ישראל סובלת מבעיות גב תחתון הרי שהתנהלות בחיי היום יום היא דרך חיים של דחק , איום מתמשך ורצון עז לפעול החוצה .אפשר לראות  כמה הספיקה מדינה כל כך צעירה בזמן כל כך קצר ! יש לזה מחיר!

בין תפקידי השרירים הם להניע את השלד ולשמור על אברים פנמיים.

שרירי גב תחתון בדרך כלל מקוצרים ונוקשים במצב של כאב גב תחתון. במצב זה השרירים:

עונים לדרישת המוח להשקיע אנרגיה בחוץ על חשבון הגוף פנימה .(זוקפים מקוצרים מעכבים פעילות של אותם  החוליות לגבי האברים שבשליטתם ).

בינתיים שומרים השרירי על אברים פנימיים המוחלשים בעקבות מתן אנרגיה  לטובת חצי הגוף העליון.

מחזיקים את פלח הגוף התחתון מלקרוס עקב חסך באנרגיה. במצב מתמשך אנשים מדווחים –

אין לי כוח לעמוד על הרגליים.
הרגליים לא סוחבות אותי.
אני כבד.
יש לי פיק ברכיים .

חשוב לציין שמצב כזה של ניצול משאבי הגוף הפנימיים החוצה לטווח ארוך יביא את הגב התחתון להתשה ואז יש סיכוי גדול לפריצות דיסק.

היבט נוסף לגב תחתון

הגב התחתון הוא החלק הנמוך ביותר והקרוב ביותר לאדמה ובשל כך חלים עליו גם חוקי טבע.

כוח הכבידה – הוא חוק טבע הגורם לכל דבר להימשך אל האדמה. היות וגופנו מורכב ברובו ממים הרי שתמיד ימשכו הנוזלים למטה ,אל האדמה.

כשהגב התחתון לא אנרגטי הוא אינו מסוגל באופן מלא למשוך נוזלים מכפות הרגלים כלפי מעלה ולכן יתכנו גם ורידים נפוחים ונוזלי לימפה גדושים.

הארקה– גופנו מתפקד כמעין בטרייה . וכמו לבטרייה גם בגופנו יש + ו –  .המינוס נמצא באזור הגב התחתון ותפקידו לינוק את החשמל העודף מהגוף החוצה דרך כפות הרגלים אל האדמה  ולעשות הארקה.

במצב של חולשת הגב התחתון גם הארקה לא מתבצעת כראוי וחשמל עודף נשאר במערכת . זה גורם לעצבנות פנימית ולעייפות כאילו ללא סיבה. (הליכה יחפים על אדמה מאד עוזרת).

הדרך לעזור לבעיית גב תחתון היא בראש ובראשונה להיות מודע לבחירות המוח שלנו איך הוא בוחר לנהל את חיינו. רצוי לשים דגש לבניית הגוף לא פחות מהוצאת אנרגיה.

עלינו לברא מחדש את הנהלותינו בחיים. יש להבין את המחיר הכבד אותו אנו משלמים על אורך חיינו ואולי -לברא מציאות חדשה היא הדרך להיות בריאים.

כמטפלים עלינו לחמם את השרירים להגמיש ולהאריך אותם  ואז ניתן להטעין את המרכז התחתון באנרגיה. אנרגיה זו היא אנרגיה שיש לכולנו וכמטפלים אנו טוענים את המרכז החלש והחסר. מילוי אנרגיה חסרה תאפשר לגוף להרפות שרירים. כאשר השריר מרפה הוא הופך ארוך יותר וגמיש והדם זורם יותר בקלות  ומביא עימו חומרים משככי כאב וחומרי ריפוי.

יש לשלב נשימות בטן כדי שהמטופל יזרים הרבה חמצן לאזור הגב והבטן.חמצן עוזר להרפות שרירים ומקל על כאבים .

שיתוף כתבה:
אודות הכותב/ת
Picture of איגוד מקצועות העיסוי בישראל

איגוד מקצועות העיסוי בישראל

כתבות נוספות באתר

חיפוש באתר

השאירו פרטים על מנת להצטרף ולהתנדב באיגוד

צריך לחדש ביטוח מקצועי? ירון נאמן.... המלצת הביטוח של האיגוד.... פרטים בהטבות ביטוח לחברי האיגוד
דילוג לתוכן