טיפול בדורבן באמצעות שילוב בין עיסוי רקמות עמוק וכוסות רוח

כתבה של איגוד מקצועות העיסוי בישראל
ידיים של גבר נותנות לעצמו עיסוי ברגליים
מתנועעים בחוסר נוחות בזמן הליכה עד כדי צליעה קשה? יתכן שאתם סובלים מדורבן העקב. דורבן בעקב כף הרגל מלווה בכאבים עזים ובסבל שלא ניתן לתאר אותו במילים שמשבית את מהלך החיים ופוגע קשות באיכותם! ניסיתם כבר הכל ואתם מיואשים? אולי הרופא כבר המליץ לכם לעשות ניתוח? לא חייבים לחיות עם הכאבים האלו לתמיד! יש מה לעשות וניתן להשתחרר מהכאבים בתוך מספר טיפולים! אלפי מטופלים חזרו בעזרתנו לשגרת חייהם! נוכל לעזור גם לך!

רקע

כאב בעקב מכונה בשפת העם “דורבן”, כאשר מתפתחת דלקת סביב קצה עצם העקב, נגרמים כאבים וחוסר נוחות בזמן הליכה עד כדי צליעה קשה, דקירה עזה בעקב הרגל גורמת לכאבים הדומים לכאבים שנתקלים בהם בניסיון לפגוע בדורבן, מכרסם רב קוצים ונחבא אל הכלים. כמעט 10% מהאוכלוסיה יסבול מכאבי דורבן בשלב זה או אחר של חייו. ניתן לחלק כאב דורבן לשני סוגים:
  1. כאב שמתרגלים אליו לאחר שקמים מהמיטה ומתרגלים לכאב.
  2. כאב קבוע כל עוד דורכים על הרגל.
 
כאבי דורבן מופיעים בעיקר במעבר ממצב של מנוחה לתנועה בדגש על צעדי ההליכה הראשונים בכל בוקר. התהליך הדלקתי מתרחש ברצועה האורכית, המחברת את עצם העקב עם בסיסי האצבעות בכף הרגל וכתוצאה מכך נוצרת בליטה קטנה המהווה יתרה של עצם בעקב. 
 
בהפעלת עומס הנוצר כתוצאה מדריכה על הרגל, נגרמת תחושת כאב חזקה הדומה לדקירות מחטים. המחלה פוגעת במידה שווה בנשים וגברים. התופעה שכיחה בעיקר בקרב אנשים הרצים בקביעות ובחתך גילאים של 40 – 60.
אילוסטרציה של כף הרגל המציגה איכן הכאב של הדורבן מופיע
כאבי דורבן מופיעים בעיקר במעבר ממצב של מנוחה לתנועה בדגש על צעדי ההליכה הראשונים בכל בוקר

שיטות טיפול ברפואה המערבית

1. פיזיותרפיה להגמשת הרצועה הפגומה.
2. שימוש במדרסים המעניקים תמיכה לקשת האורכית ומספקים משטח רך לדריכה של העקבים.
3. טיפול תרופתי אנטי-דלקתי.
4. מתיחת שרירי השוק משכך כאב.

טיפול באמצעות עיסוי רקמות עמוק

טיפול רקמות עמוק משתייך לתחום הרפואה המשלימה ומצוין לשיכוך לחצים ומתחים ולסילוק רעלים. הטיפול יעיל לגוף ולנפש ומשחרר חסימות אנרגטיות . ייחודו בתנועות חזקות וחודרניות המתמקדות בעיסוי ובשחרור של השרירים והרקמות. 
 
למרות שכולנו נולדנו כשגופינו רפוי וללא מתחים, אלו נצברים בנו במהלך השנים, לאור האירועים הנפשיים והפיזיים אותם אנו חווים. המתח שנצבר ברקמות גורם להן להתכווץ ולהפחית מגמישותן כך שהן קולטות פחות דם ופחות חמצן, ואף נאגרים בהן רעלים. עיסוי רקמות עמוק מפחית לחצים ומתחים שנצברים ברקמות חיבור ורצועות ביחס לציר המרכזי של הגוף ובסיבי הרקמות בשרירים, מרכך אותן, מגמיש אותן, מסלק רעלנים ומשחרר מהתכווצויות.

שיטת הטיפול ומאפייניו:

הטיפול מתבצע באמצעות תנועות אורך ובתנועות רוחב, בהתאם למבנה הגיד, השריר, המפרק, הרצועה או הרקמה ובאמצעות תנועות סיבוביות החודרות לעומק הרקמה.  
הטיפול יכול להתבצע ללא שמן או עם מעט שמן, תוך כדי נשימות פעילות ומודעות של המטופל אל אזורי הכאב או האזורים החסומים. הזרמת הדם באמצעות הנשימות מסייעת בחידוש הפעילות התקינה המתרחשת בו. 
שחרור האזורים וחידוש הפעילות האנרגטית והפיזית שלהם עלולה לגרום לכאב מסוים לאחר הטיפול אולם אלו אמורים לחלוף בתוך כיממה.                   

טיפול בהקזות דם

טיפול בהקזת דם אולי נשמע מפחיד אבל אין בין השם לבין הטיפול כמעט דבר… להקזת הדם יש שורשים יוונים ומצרים קדומים. גם הסינים השתמשו בהקזת דם לדיקור ואף הרמב”ם, אחד ממגדולי הרופאים היהודים, השתמש בהקזת דם בשילוב עם כוסות רוח.  

כיום, לאחר שנתגלו מחלות שהתרופות לא מתמודדות איתן ביעילות, ולמרות הנטייה הטבעית של החולים להעדיף כדור על דקירה, ישנה נטייה לחזור ולנסות את הטכניקה של הקזת הדם.
 
מערכת הדם בגופנו מזרימה דם ונוזלים לאברי הגוף השונים. השימוש בהקזת דם נעשה על מנת לשחרר תקיעות (סטגנציות) מהגוף, ועל מנת להוציא “דם רע” מן הגוף (דם רע – אנרגיה/רוח רעה – מחלה). 

טיפול בכוסות רוח                       

טיפול בכוסות רוח נפוץ כבר אלפי שנים ובעבר שימש לטיפול כמעט בכל מחלה או כאב, כמו גם לחיזוק הגוף ומערכת החיסון. הכוסות מוצמדות לגוף ויוצרות ואקום פנימי בתוכן כאשר את הוואקום יוצרים על ידי יצירת חום. 

 
  • עיסוי האזור ומשיחתו בשמן
  • הצמדת כוסות הרוח לאזור הנדרש בגוף בהתאם לאבחנה
  • לאחר ההצמדה מתחילה יניקה שיוצרת על פני הגוף סימן (שטף דם) המעיד על פגיעה בנימי הדם. הסימנים נעלמים כעבור מספר ימים.

אופן הטיפול

  1. לחיצות ממוקדות באמצעות מקל עיסוי מתכתי בעקב כף הרגל ובאיזור הפנימי והחיצוני של עקב כף הרגל, סימון הנקודוות בעלות עוצמת כאב בלתי נסבלת (עוצמת כאב 7 ומעלה בסולם כאב מ-1 עד 10)
  2. הקזת דם בצורה סטרילית בנקודות המסומנות תוך שילוב של יניקת הדם בעזרת כוס רוח קטנה ושימוש באבקה מיוחדת להקרשת הדם
  3. עיסוי רקמות עמוק של שרירי השוק האחוריים, עקב כף הרגל לרבות האיזור הפנימי והחיצוני וגשר כף הרגל.
  4. לחיצות ממוקדות על אותן נקודות מסומנות. הקזת דם נוספת באותן נקודות “עקשניות” שהכאב בהן עוד קיים.

יעילות הטיפול

על פי רוב הכאבים חולפים לבלי שוב לאחר סדרה של  3-5 טיפולים.  למטופלים סוכרתיים או כאלה הנוטלים מדללי דם אסור לבצע הקזות דם, במקרה כזה הטיפול יכלול עיסוי רקמות עמוק, דיקור קוריאני ועיסוי שיקומי תוך שילוב של טייפים רפואיים. 
 
ניר גודינגר, מטפל בשיקום תנועתי אורתופדי מזה כתריסר שנים, מתמחה בטיפול מהיר ויעיל של  דורבן בכף הרגל בעזרת שילוב של אבחון הנקודות בעלות עוצמת כאב  בלתי נסבל, הקזת דם ושאיבת הדם בעזרת כוסות הרוח באותן נקודות.
שיתוף כתבה:
אודות הכותב/ת
Picture of איגוד מקצועות העיסוי בישראל

איגוד מקצועות העיסוי בישראל

כתבות נוספות באתר

חיפוש באתר

השאירו פרטים על מנת להצטרף ולהתנדב באיגוד

כנס ראשון לשנת 2024 בכפר הנוער כנות 04/06/2024... אל תפספסו
דילוג לתוכן