עיסוי ארותרפי, טנטרי וטיפול מיני

כתבה של איגוד מקצועות העיסוי בישראל
פרח טוליפ בצבע אדום על רקע ורוד

המין היה והינו אחד מתחומי החיים המעסיקים את רוב האוכלוסייה הבוגרת.

מספיק לקרוא את שפע הכתבות העוסקות בנושא, במגוון עצום , בכל ערוצי התקשורת, כדי להבין עד כמה הנושא מעסיק וטעון כאחד.

מקובל לחשוב כי המין הגברי פתוח ומשוחרר יותר מהמין הנשי, ולכן הדרישה לשרותי מין מצידו תהיה גדולה יותר.

במציאות, קיים גם נתח שוק נשי הדורש התייחסות טיפולית למיניות האישה.

אין בידינו נתונים סטטיסטיים אודות התופעה, אך היא שרירה וקיימת.

מהצד הנשי הדרישה לטיפול  מיני היא בדרך כלל דיסקרטית ומהוססת, אך יש גם כאלו הפונות לטיפול מתוך מודעות גבוהה ומתוך כוונה אמיתית לפתור בעיה אמיתית בתפקוד המיני. כל זאת מקובל ולגיטימי. אולם, ההקשה הנפוצה בין טיפולי עיסוי לבין טיפולים בתפקוד מיני, שגויה, בעייתית ומוטעית מיסודה.

מקצוע העיסוי נחלק לאין ספור שיטות וגישות טיפוליות. חלקן מבוססות על תורת המזרח וחלקן מבוססות על תורת המערב והרפואה המודרנית. רק חלק קטן וצר מתייחס לטיפול בעיסוי ככלי לטיפול בתפקוד מיני.

העיסוי עצמו, בכל שיטה וטכניקה , כרוך במגע.

הגבולות במגע, היוצרים את ההפרדה בין טיפול גוף לטיפול מיני, הינם ברורים, חדים ובהירים כשמש. גבולות אלו נחקרו והוגדרו ע”י ועדת האתיקה של איגוד מקצועות העיסוי בישראל והם מצוינים מפורשות בקוד האתי שלה.

על פי תקנון האיגוד, מטפל העובר על גבולות אלו, מעבר לנזק הקשה הנגרם למטופל/ת,

חשוף לתלונה בגין הטרדה מינית. תלונה במסגרת האיגוד מטופלת בהתאם לנוהלי האיגוד.

תלונות המוגשות לרשויות החוק (המשטרה), מטופלות בכפוף לחוקי המדינה, עברות בגין הטרדה מינית הינן פליליות והעונש עליהן הוא מאסר בפועל.

יחד עם זאת קיים תחום טיפולי המתקיים בגלוי תחת ההגדרה של טיפול מיני באמצעות עיסוי הנקרא ‘עיסוי ארותרפי’ (עיסוי + ארותיקה + תרפיה) המוכר גם כעיסוי הטנטרי.

למעשה, אין כל מניעה כיום, לכל אדם, לפצוח בקריירה חדשה (או מקבילה לכל עיסוק אחר),

ולהגדיר את עצמו כמטפל בתחומים אלו.

סביר להניח שחלק מהמטפלים טוענים שרכשו את הכשרתם בחו”ל (בדרך כלל בתאילנד). קשה למעשה לדעת, האם התעודה התלויה על הקיר (במקרה הטוב) מעידה אכן על הכשרה בתחום (ואם כן, איזו בדיוק) או שהינה לא יותר מאשר פיסת נייר חסרת ערך.

אבל אם הנושא כל כך נפוץ, המטופל/ת והמטפל מרוצים, היכן בדיוק מסתתרת הבעיה?

מיניות האדם בעידן המודרני היא עניין מורכב כאשר אופי ואורח החיים חושף את האוכלוסייה ובעיקר נשים להטרדות מיניות על בסיס יומי. ריבוי מעשי ההטרדה המינית החל באופן מילולי וכלה באונס אינם עניין של מה בכך, ובוודאי שאינם עניין שיכול להיפתר תחת ידיו של מטפל שאינו מוסמך לכך.

לצערנו, בהעדר הפיקוח, אנו עדים למקרים בהם מטופלת פונה לטיפול מסוג זה כשהיא בעמדת מצוקה. המטפל, גם אם הוא עושה את המיטב מתוך כוונות טהורות, אינו מסוגל ואין בידיו את הכלים להבנת המורכבות של הטיפול בנושא, (גם אם לעיתים הוא יציג את עצמו כמומחה לתחום) ובכך, במקום לפתור בעיה, נוצרת חדשה, לעיתים, חמורה יותר.

במצב כזה, עקב העדר הפיקוח צריכה להבין אישה הפונה לקבל טיפול מסוג זה, שחלק נכבד מהאחריות על הטיפול ותוצאותיו מוטלת עליה. כאשר מטופלת בוגרת פונה לטיפול מתוך הסכמה, הבנה וידיעה כי הוא עוסק במיניות שלה, עליה לבחון מראש מה עשויות להיות תוצאות הטיפול והשלכותיו.

הגשת תלונה, במידה ונגרם נזק והטיפול הוגדר כ”לא ראוי”, כמו גם התמודדות ברמה המשפטית (והחוקית במקרה כזה) היא מסובכת, משפילה וקשה.

לכן, לפני הבחירה בטיפול הנכון לבעיה במישור המיני, כדאי לבחון היטב את מסלול הטיפול, המטפל המתאים והשיטה המתאימה. לבדוק היטב ומראש (לא להתבייש לשאול, אם הגעת עד הלום אין מקום לבושה) מה כולל הטיפול, מהי הכשרתו וניסיונו הטיפולי של המטפל והאם הסביבה הטיפולית משדרת אמינות.

(שאלות שאנו, באיגוד, ממליצים לשאול בכל טיפול, גם בטיפולים שגרתיים).

איגוד מקצועות העיסוי בישראל אינו מכיר בשיטות העיסוי המתיימרות לטפל בתפקוד מיני.

האיגוד מפריד בין תחומים אלו לבין טיפולים המקובלים בעיסוי. האתיקה המקצועית של כלל המטפלים בעיסוי אינה מתירה טיפול ומגע באיברים אינטימיים.

יחד עם זאת הדאגה לשלום הציבור עומדת בראש סדר העדיפויות של האיגוד ואנו חשים כי

מחובתנו להתריע ולהציג בפני הציבור את תמונת המציאות, כפי שהיא

שיתוף כתבה:
אודות הכותב/ת
Picture of איגוד מקצועות העיסוי בישראל

איגוד מקצועות העיסוי בישראל

כתבות נוספות באתר

חיפוש באתר

השאירו פרטים על מנת להצטרף ולהתנדב באיגוד

צריך לחדש ביטוח מקצועי? ירון נאמן.... המלצת הביטוח של האיגוד.... פרטים בהטבות ביטוח לחברי האיגוד
דילוג לתוכן